Imbir może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego

Korzeń imbiru, znany i wykorzystywany już w Starożytnych Chinach i Indiach, posiada szereg zastosowań - od leczenia przeziębienia po łagodzenie dolegliwości układu pokarmowego. Jak wykazały najnowsze badania, systematyczne stosowanie suplementów zawierających korzeń imbiru może także chronić jelita przed rakiem. 



Dr Suzanna M. Zick z Uniwersytetu Michigan przeanalizowała działanie imbiru wśród 30 pacjentów, którzy przez 28 dni przyjmowali codziennie po dwa gramy preparatu z korzenia imbiru. Następnie badaczka porównała poziom stanu zapalnego w jelitach badanych. Okazało się, że po niecałym miesiącu stosowania imbiru nastąpiła wyraźna redukcja większości markerów stanu zapalnego, co sugeruje, że imbir może mieć potencjał jako środek zapobiegający rozwoju nowotworów.

"Musimy przetestować skuteczność korzenia imbiru w ten sam sposób, w jaki prowadzimy wszystkie inne próby kliniczne. Oczekujemy wzrostu zainteresowania tymi wynikami, gdyż ludzie poszukują nietoksycznych sposobów zapobiegania nowotworom, które poprawiają jakość życia, nie generując jednocześnie dużych kosztów" - zauważa dr Zick.

Wnioski zostały opublikowane w piśmie "Cancer Prevention Research" wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Rakiem.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera