Eksperymentalna szczepionka chroni małpy przed jaglicą - chorobą, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku w krajach rozwijających się - informuje "Journal of Experimental Medicine".
Wywołana przez bakterię Chlamydia trachomatis infekcja oka może doprowadzić do tego, że powieki wywijają się do wewnątrz, a rzęsy drażnią gałkę oczną, co prowadzi do zbliznowaceń rogówki i utraty wzroku. Leczenie antybiotykami jest skuteczne, jednak w wielu krajach słabo dostępne.
Liczbę osób z aktywną jaglicą szacuje się na 40 mln, niewidomych z jej powodu - na 1,3 mln, zaś niedowidzących - 1,8 mln. Choroba jest rozpowszechniona w krajach północnej Afryki, Indiach, na środkowym Wschodzie oraz w Azji południowo-wschodniej. W europejskich krajach basenu Morze Śródziemnego rozpowszechniła się po powrocie wojsk napoleońskich z Egiptu.
Jaglica szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną wydzieliną spojówek, używanie brudnych ręczników i odzieży. Chorobę przenoszą także muchy.
Jak wykazały badania National Institutes of Heath (USA), szczepionka, zawierająca osłabiony przez wycięcie drobnego fragmentu DNA szczep Chlamydia trachomatis, chroni makaki jawajskie (Macaca fascicularis) przed uszkodzeniem oczu przez jaglicę.
Dalsze badania mogą doprowadzić do opracowania szczepionki także przeciwko infekcji bakteriami Chlamydia przenoszonej drogą płciową.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.