
Naukowcy wykazali, że chomiki dżungarskie zamieszkujące stepy i tundry Syberii, zapadając w stan torporu, czyli tymczasowego kontrolowanego obniżenia temperatury i spowolnienia metabolizmu, nie tylko oszczędzają energię, ale także przechodzą swego rodzaju odnowę biologiczną.
O tym, że zimowa dawka lenistwa może wydłużać życie niektórych zwierząt informuje pismo "Biology Letters".
Christopher Turbill z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu badał zachowanie 25 samic chomika dżungarskiego w warunkach zapewniających jedynie osiem godzin światła dziennie. Przez 180 dni połowa gryzoni rozkoszowała się temperaturą wynoszącą 20 stopni Celsjusza, podczas gdy druga połowa musiała funkcjonować w temperaturze 9 stopni Celsjusza. Aby obserwować, co dzieje się w ciele gryzoni pod skórę wszczepiono im specjalne biochipy.
Turbill podejrzewał, że stan torporu będzie miał wpływ na telomery, czyli zakończenia chromosomów chroniące je przed uszkodzeniami podczas kopiowania. Przy każdym podziale komórki telomer ulega skróceniu, co ściśle związane jest z procesem starzenia się.
Okazało się, że w przypadku chomików codzienny kilkugodzinny torpor sprzyjał zachowaniu a nawet odbudowywaniu telomerów. Szczególnie wyraźnie widoczne było to w grupie gryzoni, które żyły w chłodniejszych warunkach i zapadały w tzw. głęboki torpor, gdy temperatura ciała spadała poniżej 25 stopni Celsjusza.
Zdaniem badacza, podobny proces odnowy może zachodzić u wszystkich zwierząt, które zapadają w stan torporu lub hibernacji. Niestety - pozbawia złudzeń Turbill - w przypadku ludzi zimowy letarg nie powoduje odbudowy zużytych telomerów. A szkoda.
PAP - Nauka w Polsce
koc/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.