W Warszawie XVIII Seminarium dla nauczycieli fizyki

Między 16 i 18 września w warszawskim Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN odbędzie się <strong>spotkanie kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski, którzy podczas lekcji fizyki i innych przedmiotów ścisłych i przyrodniczych szczególną uwagę poświęcają astronomii.</strong>

Poza CAMK współorganizatorami konferencji są jeszcze dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk - Centrum Fizyki Teoretycznej i Centrum Badań Kosmicznych. W ramach seminarium wykłady wygłoszą znani astronomowie; odbędą się też pokazy nieba i dyskusje o międzynarodowych projektach edukacyjnych. 16 września konferencję otworzy prezentacja dr. Stanisława Bajtlika pt. "Kolory nieba". Kolejny wykład wygłosi prof. Kazimierz Stępień ("Linie emisyjne i absorpcyjne w widmach gwiazd"), a po nim dr hab. Arkadiusz Olech ("Meteoryty").

17 września uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w przygotowanym specjalnie dla nich pokazie w planetarium Niebo Kopernika oraz zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Po południu odbędą się wystąpienia i dyskusje dotyczące miejsca astronomii w programie nauczania oraz astronomii edukacyjnej. Rozpocznie je Ryszard Nych ("Jakiej astronomii będziemy uczyć od 2012 roku"), po którym wystąpi Ludwik Lehman ("Polski oddział European Association for Astronomy Education?") oraz Mirosław Trociuk ("15 lat szkolnego koła Pulsar").

Również w sobotę wykład wygłosi tegoroczny laureat Medalu im. Włodzimierza Zonna, który Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznaje za zasługi dla popularyzacji astronomii - dr hab. Lech Mankiewicz ("Hands on the Universe"). Ostatnią prezentacją w tej sesji będzie "Promieniowanie synchrotronowe" prof. Bożeny Czerny.

18 września uczestnicy Seminarium tradycyjnie już wezmą udział w Dniu Otwartym, który w CAMK PAN organizowany jest w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki.

PAP - Nauka w Polsce

ast/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NFOŚiGW: ponad 6 mln zł dla czterech instytucji na zwiększanie świadomości ekologicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertki: deklaracje rządu ws. utrzymania ścisłej ochrony wilka w Polsce to za mało; musimy go chronić w całej UE

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera