Komórki macierzyste bezpieczne w leczeniu udaru

Brytyjskie badania nad stosowaniem komórek macierzystych w leczeniu udaru mózgu wykazały na razie, że metoda ta nie szkodzi pacjentom - informuje serwis "BBC News/Health". 



Niezależna ocena trzech pierwszych pacjentów, którym w Glasgow's Southern General Hospital wstrzyknięto do mózgu komórki macierzyste w bardzo małej ilości nie wykazała szkodliwych efektów ubocznych. Otwiera to drogę dla dalszych badań z udziałem większej liczby pacjentów i przy użyciu wyższych dawek komórek macierzystych. Na razie planowane jest podawanie coraz większych ilości komórek dziewięciu osobom, ocena wyników ma umożliwić badania na znacznie większą skalę w ciągu 18 miesięcy.

Badaniami nad użyciem komórek macierzystych kieruje prof. Keith Muir z Glasgow University. Naukowcy mają nadzieję, że komórki te pozwolą odtwarzać zniszczoną przez udar tkankę mózgową, co zapewne znacznie poprawiłoby rokowania pacjentów. Jak wiadomo, leczenie przede wszystkim nie powinno szkodzić.

Kontrowersje budzi wykorzystanie w eksperymentach komórek płodowych. Jednak przedstawiciel firmy Renuron, która dostarcza komórki do badań twierdzi, że do dalszych prac posłużą komórki pozyskiwane z innych źródeł. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, nowa metoda leczenia powinna stać się dostępna w ciągu pięciu lat.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dziecięca otyłość może zaczynać się przed narodzinami

  • Fot. Adobe Stock

    Kanada/ Ekspert: sztuczna inteligencja coraz lepsza w rozwiązywaniu problemów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera