Bezszwowe łączenie naczyń krwionośnych

Łączenie naczyń krwionośnych bez użycia nici chirurgicznych może być szybsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze - informuje "Nature Medicine". 



Za opracowanie technik szycia naczyń krwionośnych w roku 1912 francuski naukowiec Alexis Carrel otrzymał Nagrodę Nobla. To dzięki niemu stały się możliwe nie tylko skomplikowane operacje chirurgiczne, ale także transplantacja narządów.

Jednak od czasów Carrela same techniki łączenia naczyń niewiele się zmieniły - nadal używa się igły z nitką. Gdy średnicą naczyń jest mniejsza niż 1 milimetr, staje się to bardzo trudne. Poza tym, szycie może wywołać nadmierny rozrost tkanek (hiperplazję) w miejscach podrażnionych przez szew, co prowadzi do zwężenia naczynia. Czasami dochodzi również do reakcji zapalnej. Próby stosowania specjalnych klipsów czy magnesów nie przyniosły wyraźnie lepszych rezultatów w porównaniu z szyciem.

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine (USA) przeprowadzili na zwierzętach eksperymenty z zastosowaniem zamiast nici - żelu poloksamerowego. Substancja ta może po ogrzaniu powyżej temperatury ciała przechodzić z postaci płynnej w stałą, a po niewielkim ochłodzeniu - upłynnia się. Przy tym jest dopuszczona do stosowania w medycynie (m.in. jako nośnik leków). Można użyć stałego poloksameru do wypełnienia obu końców przeciętego naczynia, dopasować je i skleić klejem chirurgicznym Dermabond.

Do podgrzewania żelu wystarcza prosta lampa halogenowa - u zwierząt łączenie naczyń przebiega pięć razy szybciej niż przy użyciu nici chirurgicznych, rzadziej także dochodzi do zmian zapalnych i zbliznowaceń. Udaje się łączyć nawet naczynia o średnicy 0, 2 milimetra.

Autorzy badań mają nadzieję, że nowa metoda pozwoli uniknąć wielu amputacji, udarów oraz zawałów serca, a jednocześnie obniży koszty opieki zdrowotnej. Jednak potrzebne będą jeszcze solidne badania kliniczne - z udziałem dużych zwierząt, a następnie ludzi. 

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera