
<strong>Ponad 120 sokołów wędrownych wypuścili już przez ostatnie 2 lata nad Polską przyrodnicy ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".</strong> Sokół wędrowny w Polsce wyginął niemal całkowicie w latach 60. ubiegłego wieku, a teraz dzięki staraniom ekologów powoli powraca do środowiska naturalnego.
"W tym roku udało nam się reintrodukować łącznie 66 sokołów wędrownych w czterech miejscach na terenie Polski. Liczymy, że w kolejnych latach będziemy mogli wypuszczać w sumie około 80 ptaków, po 20 w każdej z lokalizacji" - powiedział Janusz Sielicki ze Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". Wypuszczone na wolność ptaki pochodziły z hodowli w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Danii i Polsce.
"Dzięki zaangażowaniu sokolników mamy w Polsce już około 20 gniazd sokoła wędrownego, jednak wszystkie znajdują się w dużych miastach i w górach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom uda się przywrócić sokoła także do lasów, czyli jego pierwotnego środowiska" - dodaje Sielicki.
W przesłanym PAP komunikacie Stowarzyszenie "Sokół" wyjaśnia, że w ramach realizacji ogólnopolskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego co roku monitorowane są lęgi tych ptaków w naturze. Podczas kontroli młodym sokołom zakładane są obrączki ornitologiczne i obserwacyjne. W 2011 r. na znanych stanowiskach lęgowych na terenach zurbanizowanych wykluło się łącznie 15 młodych sokołów, a 9 na terenach górskich.
Jak informuje Stowarzyszenie, na początku procesu wsiedlania, młode sokoły wkładane są do sztucznych gniazd zawieszonych w koronach drzew. Spędzają tam około 10 dni. Dzięki temu przyzwyczajają się do danego miejsca. Mechanizm ten, zwany wdrukowaniem na miejsce urodzenia, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Uznają je bowiem za miejsce swojego urodzenia.
Sztuczne gniazdo otwierane jest, kiedy sokoły są gotowe do pierwszego lotu. Przez co najmniej miesiąc od otwarcia gniazd ptaki są dokarmiane, co pozwala im nauczyć się polować. Najpierw zaczynają gonić małe ptaki, owady, a nawet liście lub pióra. Z czasem te pogonie coraz bardziej przypominają polowanie. Po pierwszych udanych atakach sokoły zaczynają samodzielne życie.
Do późnej jesieni młode sokoły pozostają w okolicy miejsca wypuszczenia. Później lecą na migrację. Wiosną powinny, podobnie jak ich poprzednicy, pojawić się w pobliżu miejsca, gdzie zostały wypuszczone. Członkowie Stowarzyszenia "Sokół" liczną, że za rok lub dwa ptaki założą w okolicy gniazda.
Działania Stowarzyszenie "Sokół" są realizowane we współpracy z Niemieckim Zakonem Sokolników (DFO). Specjalnie dla Stowarzyszenia reaktywowali oni największą w Europie hodowlę sokołów wędrownych przeznaczonych do reintrodukcji. Głównie dzięki tej hodowli udało się wcześniej zapoczątkować odbudowę ekotypu nadrzewnego sokoła wędrownego w Niemczech.
Więcej szczegółów o reintrodukcji sokołów oraz podgląd gniazd tych ptaków można znaleźć tutaj.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.