Rada Najwyższa ds. Starożytności Egiptu poinformowała o decyzji w sprawie wznowienia prac renowacyjnych przy Piramidzie Schodkowej Dżesera w Sakkarze - informuje serwis internetowy Daily Star.
Jak ogłosił Mohammad Abdel-Maksoud, nowy Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, podjęta została decyzja o kontynuowaniu prac renowacyjnych przy najstarszej piramidzie w Egipcie.
Piramida Dżesera została wzniesiona w ok. 2650 r. p.n.e. jako część kompleksu grobowego faraona Dżesera z III Dynastii (ok. 2700-2625 r. p.n.e.), panującego w górnym i dolnym Egipcie w latach ok. 2590-2570 p.n.e., który znajduje się w Sakkarze w odległości ok. 30 kilometrów na południe od Kairu.
Prace remontowe były konieczne, bo budowla była w złym stanie, jej wnętrze zaczęło się zapadać. Jednak wkrótce po rozpoczęciu, remonst został wstrzymany ze względu na brak stosownego finansowania.
Według M. Abdel-Maksouda, członkowie komitetu technicznego Rady zdecydowali o uruchomieniu płatności, które pokryją powstałe zaległości i pozwolą na dokończenie prac konserwacyjnych w starożytnej budowli.
Piramida Dżesera, której budowniczym był Imhotep - wezyr na dworze tego władcy - jest prawdopodobnie pierwszą piramidą wzniesioną w starożytnym Egipcie i najstarszą kamienną budowlą, jaka przetrwała w tym kraju do czasów współczesnych.
Nowy szef Rady zastąpił na tym stanowisku dr Zahi Hawassa, wieloletniego Sekretarza Generalnego Rady i ostatnio ministra ds. starożytności Egiptu, który został zdymisjonowany w lipcu br.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ ula/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.