Niemal kompletną czaszkę małpy żyjącej 20 mln lat temu odkryto w Ugandzie - informuje naukowy serwis internetowy Science Daily. <br />
Po raz pierwszy odkryto tak dobrze zachowaną czaszkę małpy z tego okresu. Gatunek nosi nazwę Ugandapithecus major i łączy go odległe pokrewieństwo z dzisiejszymi małpami człekokształtnymi.
Odkrycia dokonał zespół ugandyjsko-francuskich paleontologów w okolicy wygasłego wulkanu w regionie Karamoja. "To bardzo ważna skamieniałość. Pomoże Ugandzie znaleźć się na mapie naukowego świata" - powiedział dziennikarzom w Kampali paleontolog Martin Pickford z College de France w Paryżu.
Ze wstępnych badań wynika, że czaszka należała do ok. dziesięcioletniego osobnika, roślinożercy, który wspinał się po drzewach. Czaszka jest podobna rozmiarem do czaszki szympansa, jednak mózg był mniejszy.
Brigitte Senut z Musee National d'Histoire Naturelle wyjaśniła, że szczątki trafią do Paryża, gdzie zostaną poddane badaniom rentgenowskim, a następnie wrócą do Ugandy.
Senut i Pickford odkryli w 2000 r. w Kenii skamieniałość sprzed sześciu mln lat, która wywołała burzę w świecie naukowym. Gatunek nazwano Orrorin tugenensis i spekulowano, że może być najstarszym przodkiem człowieka.
PAP - Nauka w Polsce
krx/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.