Zła pogoda przyczyną słabych lęgów wśród niektórych ptaków na Podkarpaciu

Szpak zwyczajny. Źródło: Wikipedia
Szpak zwyczajny. Źródło: Wikipedia

<strong>Przymrozki na wiosnę, a potem obfite opady deszczu i nawałnice w lipcu są przyczyną słabych lęgów wśród m.in. szpaków, sikor oraz orlików krzykliwych -</strong> poinformował ornitolog Marian Stój. Rekordowe lęgi odnotowano natomiast w gniazdach orłów przednich. <br /><br />

"Na wiosnę, kiedy przystępowały do pierwszych lęgów, były przymrozki i szpaki zniosły mniej jaj. Zamiast pięciu - siedmiu piskląt wykluło się o połowę mniej. Natomiast z drugiego lęgu szpaki zrezygnowały, bo przeszkodziły im w tym intensywne opady deszczu i nawałnice. Podobnie było u sikor" - powiedział Stój.

Z kolei wśród orlików krzykliwych udane lęgi zanotowano w niespełna 50 proc. gniazd.

Tegoroczna pogoda nie zakłóciła natomiast lęgów u orłów przednich i bocianów. W Karpatach gniazda opuściło w lipcu 16 młodych orłów przednich. "Był to rekordowy przyrost, podobny zanotowaliśmy kilkanaście lat temu. W tym roku orły nie miały kłopotów ze zdobyciem pożywienia dla siebie i swojego potomstwa" - zaznaczył Stój.

Gniazda opuściło też dwa razy więcej bocianów niż rok temu.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ ls/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera