Płodne samice pawianów padają ofiarą prześladowań

Choć płodnej i atrakcyjnej samicy pawiana łatwiej zdobyć dorodnego partnera, musi liczyć się ona z tym, że będzie nękana przez zazdrosne koleżanki. Obserwacje wykazały bowiem, że w okresie rui małpy te są szczególnie narażone na ataki ze strony damskiej części stada - informuje pismo "Behavioral Ecology". 



Dr Elise Huchard z Niemieckiego Centrum Badań Naczelnych zauważa, że zgodnie z dotychczasową opinią, samice walczą przede wszystkim o pożywienie, podczas gdy bójki samców toczą się zazwyczaj o możliwość kopulacji.

"Ciąża i karmienie młodych wymaga dużo energii, więc należałoby oczekiwać, że samice będą walczyły o dostęp do pożywienia. Okazuje się jednak, że rywalizacja wśród samic pawianów nie dotyczy tylko pokarmu" - mówi dr Huchard. Możliwość złowienia atrakcyjnego partnera ma o wiele większy wpływ na kształtowanie relacji pomiędzy samicami naczelnych niż dotychczas sądzono.

Swoje badania naukowcy prowadzili w dwóch stadach pawianów czakma w Namibii. Przez 18 miesięcy rejestrowali zachowania zwierząt, zwracając szczególną uwagę na źródła agresji samic.

Najwięcej bójek prowokowały samice ciężarne, co potwierdza założenie, że przyczyną konfliktów jest rywalizacja o pokarm. Same jednak nie padały ofiarą agresji ze strony towarzyszek ze stada. Podobnym okresem ochronnym cieszyły się samice karmiące młode.

Najbardziej prześladowane okazały się natomiast pawiany w okresie rui. Jeżeli dodatkowo płodnej samicy towarzyszył samiec alfa, prawdopodobieństwo napadów wzrastało dwukrotnie.

Naukowcy zwracają uwagę, że płodne samice były raczej biernymi ofiarami ataków i same nie zaczepiały innych. Unikanie tego typu interakcji może być - ich zdaniem - sposobem na zniwelowanie stresu związanego z konfliktami, który może utrudniać zapłodnienie.

W najbliższej przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, czy agresja ukierunkowana na płodne samice rzeczywiście zmniejsza szanse na szybkie spłodzenie potomka.

PAP - Nauka w Polsce

koc/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera