W Turcji podjęto decyzję o całkowitej odbudowie starożytnego teatru rzymskiego z II wieku, położonego w ruinach miasta Hierapolis w prowincji Denizli - informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.
Jak poinformował archeolog Hasim Yildiz, kierujący pracami konserwatorskimi na stanowisku, sprzęt niezbędny do prowadzenia prac budowlanych prawie w całości znajduje się już na stanowisku, a odbudowa teatru zgodnie z przyjętym planem robót powinna zostać ukończona w lipcu 2012 roku.
Pozostałości teatru rzymskiego w Hierapolis należą do najlepiej zachowanych zabytków miasta, które zostało zniszczone i opuszczone przez mieszkańców po silnym trzęsieniu ziemi w XIV wieku.
Celem prac będzie przywrócenie wyglądu i funkcjonalności teatru do jego pierwotnego stanu. Uszkodzone elementy konstrukcji tuneli i wejść do teatru zostaną naprawione, scena wraz z dwupiętrową ścianą za nią odbudowane, a brakujące kolumny, posągi i płaskorzeźby ponownie ustawione na właściwych miejscach sceny.
Budowa teatru w Hierapolis rozpoczęła się w ok. 60 roku, a prace ukończono w II wieku w czasach panowania cesarza Hadriana (117-138 r. n.e.). Na początku III wieku w okresie panowania cesarza Septymiusza Sewera (193-211 r. n.e.) scena i widownia teatru zostały na polecenie władcy przebudowane.
Po przebudowie widownia teatru, wkomponowana w zbocze góry w pobliżu basenów termalnych na wapiennych tarasach Pamukkale poniżej Hierapolis, mogła pomieścić ok. 12 tysięcy widzów.
Prace rekonstrukcyjne będą prowadzone pod kierunkiem archeologów z Uniwersytetu Pamukkale w Denizli i finansowane przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.