Archeolodzy odkryli w Meksyku kamienny monument Olmeków pokryty płaskorzeźbami sprzed 2800 lat - informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune. <br /><br />
Stanowisko archeologiczne Chalcatzingo zamieszkane przez Olmeków w okresie ok. 800-500 r. p.n.e., jest jedynym stanowiskiem w środkowym Meksyku, gdzie znajdują się duże kamienne płaskorzeźby.
Naukowcy prowadzący prace ziemne dla umocnienia znanych monolitów z reliefami odsłonili rozbity na 11 fragmentów kamienny blok o wysokości 1,5 metra, pokryty reliefami wykonanymi przez Olmeków 2800 lat temu.
Płaskorzeźba przedstawia trzy koty w pozycji siedzącej w ujęciu z profilu, a ich otoczenie stanowią dekoracje w kształcie ślimakowatych spirali. Koty były zwierzętami, których Olmekowie obawiali się i które czcili.
Od rozpoczęcia prac wykopaliskowych w Chalcatzingo w latach 30-ych XX wieku archeolodzy odsłonili 41 dużych kamiennych monumentów pokrytych płaskorzeźbami.
Cywilizacja Olmeków rozwijała się na terenach środkowego Meksyku w okresie ok. 1800 r. p.n.e. - 400 r. n.e. i była pierwszą kulturą Mezoameryki, po której pozostały monumentalne budowle i kamienne rzeźby.
PAP - Nauka w Polsce
jot/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.