Mitochondria, które dostarczają energii naszym komórkom były przed miliardami lat bakteriami, spokrewnionymi z pospolitym morskim gatunkiem - informuje serwis "EurekAlert".
Dawno, dawno temu z jakichś powodów bakterie zaczęły żyć wewnątrz żywych komórek. Dalsze wydarzenia doprowadziły do powstania mitochondriów, czyli dostarczających energii obiektów, jakie mają zarówno komórki pierwotniaków, jak i grzybów, roślin czy zwierząt. Mitochondria na drodze fosforylacji oksydacyjnej wytwarzają ATP - główny nośnik energii w żywej komórce.
Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Hawai- Manoa(UHM) oraz Oregon State University dostarczają mocnych dowodów, że mitochondria mają wspólnego ewolucyjnie przodka z morskimi bakteriami ze szczepu SAR11, należącymi do najpospoliciej występujących ziemskich organizmów.
Specjaliści za pomocą komputerów porównali mitochondrialne DNA różnych organizmów (mitochondria maja swoje własne DNA, dzięki któremu się powielają) z DNA SAR11. Okazało się, że oba rodzaje DNA mają ewolucyjne powiązania.
PAP - Nauka w Polsce
pmw/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.