Galaktyki eliptyczne mogą być znacznie młodsze niż dotychczas sądzono

Wyniki pracy międzynarodowego zespołu astronomów z projektu Atlas3D mogą zmienić przyjmowany dotychczas model opisujący powstawanie galaktyk eliptycznych. 



Publikacja przedstawiająca odkrycie ukazała się właśnie w piśmie "Monthly Notices" wydawanym przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne.

Według astronomów galaktyki eliptyczne mogę być znacznie młodsze niż wcześniej sądzono. Swoje przypuszczenia naukowcy opierają na analizie dwóch ciał niebieskich tego typu, które ujawniają cechy charakterystyczne dla obiektów pochodzących od mergera (procesu łączenia się dwóch galaktyk), który miał miejsce dość niedawno.

Przebadane przez członków zespołu Atlas3D ciała to NGC 680 i NGC 5557. Proces ich formowania został zapoczątkowany podczas połączenia dwóch gigantycznych galaktyk spiralnych. Według oceny astronomów, wydarzenie to miało miejsce 1-3 miliardów lat temu, z czego wynika również, że badane galaktyki eliptyczne są pięć razy młodsze niż dotychczas sądzono.

Ocena wieku galaktyk została podana na podstawie obserwacji wykonanych przez Canada-France-Hawaii Telescope. Instrument ten zaobserwował charakterystyczne struktury, które w mergerach (w ten sposób określa się również ciała będące wynikiem łączenia się dwóch galaktyk) swoją jasność i kształt zachowują nie dłużej niż przez kilka miliardów lat od połączenia. Oznacza to, że NGC 680 i NGC 5557, których formowanie zostało zapoczątkowane właśnie podczas tego zdarzenia, także nie mogą być starsze.

Autorzy publikacji pt. "The Atlas3D project - IX. The merger origin of a fast and a slow rotating Early-Type Galaxy revealed with deep optical imaging: first results" sugerują, że ewentualne potwierdzenie obecności opisanych struktur w większej liczbie obiektów powinno prowadzić do weryfikacji modelu opisującego proces powstawania galaktyk eliptycznych.(PAP)

ast/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera