Odkryto nowy księżyc Plutona

Odkryto nowego naturalnego satelitę planety karłowatej (134340) Pluton - donosi najnowszy numer telegramu Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Elektroniczny telegram nr 2769 Międzynarodowej Unii Astronomicznej doniósł właśnie o odkryciu nowego księżyca Plutona, który otrzymał prowizoryczne oznaczenie S/2011 (134340) 1.

O odkryciu poinformowali M. R. Showalter z SETI Institute i D. P. Hamilton z University of Maryland. Nowy satelita jest widoczny na obrazach uzyskanych przez instrument WFC3/UVIS umieszczony na pokładzie Teleskopu Kosmicznego Hubble\\'a (HST). Zdjęcia wykonywano w pięciu sesjach obserwacyjnych w czerwcu i lipcu b.r. Obiekt jest widoczny podczas ich wszystkich i jest oddalony tylko 2.5 sekundy łuku od samego Plutona.

Jasność nowego ciała wynosi 26.1 magnitudo w paśmie V, co stanowi tylko 10 proc. jasności innego małego satelity Plutona - Pluto II (Nix). Obiekt porusza się po w miarę kołowej orbicie o promieniu 59 tysięcy kilometrów i z okresem 32.1 dni. Jego orbita znajduje się więc pomiędzy orbitami innych małych satelitów czyli Pluto II (Nix) i III (Hydra).

Dotychczas znaliśmy trzy naturalne satelity Plutona. Pierwszym z nich był duży (średnica 1200 kilometrów) i odkryty w 1978 roku Charon. W roku 2005 doniesiono o odkryciu kolejnych dwóch satelitów - tym razem małych, lodowych obiektów (średnice na poziomie kilkudziesięciu km), które nazwano Nix i Hydra.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera