Żywiołowe nawoływania rzadkiego gatunku małp z rodziny gibonów doprowadziły naukowców do sporej populacji tych zwierząt zamieszkujących wietnamskie lasy - poinformowała organizacja Conservation International (CI).
Odkryta grupa stanowi dwie trzecie wszystkich wietnamskich przedstawicieli gatunku i jest - zdaniem badaczy - jedyną "zdolną do przetrwania populacją" gibona białolicego na świecie.
"To niezwykle znaczące odkrycie, które podkreśla wagę obszarów chronionych w ratowaniu ostatnich przedstawicieli gatunków w zrujnowanym środowisku" - podkreślił prezes CI, dr Russell Mittermeier.
Gibony, zagrożone wyginięciem na całym świecie, są uważane za jedne z najbardziej "romantycznych" naczelnych, bowiem wiążą się na całe życie, a partnerów zwabiają serenadami.
Niszczenie siedlisk, handel żywymi zwierzętami i przypisywanie częściom ciał małp uzdrawiających właściwości to główne zagrożenia czyhające na gibony w Wietnamie - podaje organizacja. Zdaniem jej przedstawicieli, poważnym niebezpieczeństwem będzie także budowa drogi przez Park Narodowy Pu Mat, która ma posłużyć uszczelnieniu granicy między Wietnamem a Laosem. "Zaczną się polowania na gibony, do tej pory bezpieczne na niedostępnym terenie. Bez ochrony na terenie parku Wietnam niebawem straci ten gatunek" - uważa badacz naczelnych, który prowadził poszukiwania w Wietnamie, Luu Tuong Bach.
Według danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), liczba gibonów białolicych zmniejszyła się o 80 proc. w ciągu ostatnich 45 lat. W Chinach tego gatunku praktycznie już nie ma. Znaczna populacja może zamieszkiwać Laos, choć - zdaniem organizacji CI - brak badań nie pozwala stwierdzić tego z całą pewnością.
PAP - Nauka w Polsce
mrt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.