Zbadano, jak obraca się Neptun

Amerykański naukowiec dokonał dokładnych pomiarów obrotu Neptuna dookoła własnej osi. Wykorzystał do tego obserwacje struktur widocznych w atmosferze tej ostatniej planety Układu Słonecznego.

Według najnowszych pomiarów, doba na Neptunie trwa 15 godzin 57 minut i 59 sekund. Okres ten ustalony został na podstawie obserwacji przez Kosmiczny Teleskop Hubble\\'a dwóch struktur w atmosferze Neptuna, które wydają się rotować zgodnie z wnętrzem planety.

Pomiar okresu rotacji gazowych olbrzymów - Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna - jest trudniejszy niż w przypadku planet skalistych, takich jak Ziemia, czy Mars.

"Gdy spojrzymy na Ziemię z kosmosu, widzimy góry i inne struktury na powierzchni, które obracają się z wielką regularnością. Natomiast, gdy popatrzymy na chmury, poruszają się one nieregularnie z powodu wiatrów. W przypadku gazowych planetarnych olbrzymów nie widzimy ich powierzchni, a jedynie grubą atmosferę pełną chmur" - wyjaśnia Erich Karkoschka z University of Arizona.

Wyniki obserwacji Neptuna, które przeprowadził Karkoschka, zostały opublikowane w czasopiśmie "Icarus" wydawanym przez Wydział Nauk Planetarnych Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W ramach misji IGNIS naukowcy przetestują urządzenie do sterowania komputerem za pomocą mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Wystartowała europejska misja satelitarna BIOMASS; w zespole inżynierskim Polacy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera