Neurony dopaminergiczne można wyhodować bezpośrednio z fibroblastów

Za pomocą trzech czynników transkrypcyjnych można przekształcić ludzkie komórki tkanki łącznej - fibroblasty w funkcjonalne neurony dopaminergiczne czyli komórki uszkodzone u chorych na parkinsonizm - informują naukowcy z Włoch na łamach pisma "Nature".

Odkrycie ma szansę pomóc w leczeniu choroby Parkisona i innych schorzeń przebiegających z degeneracją tego rodzaju neuronów.

Vania Broccoli wraz z zespołem z San Raffaele Scientific Institute w Milanie odkrył trzy czynniki transkrypcyjne, za pomocą których można przekształcić fibroblasty bezpośrednio w neurony dopaminergiczne, bez potrzeby wcześniejszego przechodzenia etapu pluripotentnych indukowanych komórek macierzystych (IPSC). Ominięcie tego etapu zwiększa bezpieczeństwo tworzenia indukowanych neuronów, ponieważ komórki IPSC mają tendencję do tworzenia guzów nowotworowych.

Opisane przez naukowców czynniki pozwalają na przeprogramowanie płodowych i dorosłych komórek tkanki łącznej od zdrowych dawców, a także pacjentów chorych na parkinsonizm w funkcjonalne, sprawne neuron dopaminergiczne.(PAP)

kdo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera