Mamy magnetyczny wzrok

Kryptochrom - wrażliwe na światło białko obecne w ludzkich oczach zachowuje się jak igła kompasu, jeśli wprowadzić je do oczu muszek owocowych - informuje "Nature Communications". 



Kryptochrom to archaiczne białko, które w jednej z dwóch form występuje w każdym zwierzęcym organizmie żywym na Ziemi. Uważa się, że bierze udział w regulacji rytmów dobowych ludzi i zwierząt oraz pomaga w nawigacji wędrowanym ptakom oraz przynajmniej niektórym owadom - jak migrujący motyl monarcha (Danaus plexippus) czy muszka owocowa (Drosophila melanogaster).

Muszki, uprzednio pozbawione własnego wrażliwego na pole magnetyczne białka przestawały reagować na pole magnetyczne, jednak zastąpienie tego białka jego ludzką wersją przywracało im zdolność do wyczuwania magnetyzmu.

Choć ludzie - podobnie jak wędrowne ptaki - mają w oczach kryptochrom, nie ma jak dotąd niezbitych dowodów, aby potrafili wyczuwać pole magnetyczne Ziemi. Wyniki nowych badań mogą przywrócić zainteresowanie tą ideą.

Wcześniej - w latach 80-tych XX wieku - pionierskie badania przeprowadził Robin Baker z University of Manchester. Jego eksperymenty na tysiącach ochotników sugerowały, że ludzie mogą pośrednio wyczuwać pola magnetyczne, choć nigdy nie ustalono, w jaki dokładnie sposób. Późniejsze badania dawały rozbieżne rezultaty, zaś eksperymenty na zwierzętach nie wyjaśniły całkowicie mechanizmu ich nawigacji.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera