Azbest stanowi czynnik wywołujący nowotwory jajników. Odkrycie to umożliwiły nowe technologie pozwalające na bezsporne rozróżnienie raka jajnika od międzybłoniaka otrzewnej - donosi "Environmental Health Perspectives". <br /><br />
Niestety jakiś czas temu okazało się, że drobne azbestowe włókienka po dostaniu się do płuc wywołują permanentne stany zapalne, które w konsekwencji stwarzają warunki do przekształcenia się zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Sprawa jest poważna, gdyż szacunkowe wyliczenia określają ilość osób umierających rocznie na Ziemi, z powodu nowotworów wywołanych przez groźne azbestowe włókna, na około 90 000.
Najnowsze wyniki badań, uzyskane przez naukowców z University of Illinois (USA) wymuszają niestety dodanie do stosunkowo długiej listy chorób wywoływanych przez azbest kolejną pozycję - rak jajników.
Choć od dłuższego czasu naukowcy podejrzewali azbest, jako przyczynę zwiększonej zapadalności kobiet na nowotwory jajników, to jednak jak dotąd istniały problemy z bezpośrednim połączeniem ekspozycji kobiet na azbestowe mikrowłókienka z diagnozą raka jajników. Główna przyczyna tkwiła w technicznej niemożności 100 procentowego rozróżnienia raka jajnika od międzybłoniaka otrzewnej.
Naukowcy ponownie przeanalizowali medyczne dane 18 kobiet, które zachorowały na nowotwór po długotrwałej ekspozycji na azbest. Dzięki postępowi w diagnostyce medycznej możliwe było ponowne rozpatrzenie tych przypadków medycznych, i postawienie ponownej diagnozy, tym razem bez wątpienia wskazującej na nowotwór jajników.
Dzięki temu, niezależnie potwierdzono wcześniejsze przypuszczenia agencji IARC (ang. International Agency for Research on Cancer) łączące azbest z chorobami nowotworowymi kobiecych narządów rozrodczych.
Jak dotąd nie jest poznany mechanizm odpowiedzialny za przedostawanie się azbestowych włókien do tkanki jajka. Co jest pewne to to, że gdy włókna już dotrą do tego miejsca, podobnie jak w płucach wywołują chroniczne zapalenie tkanki jajnika, które w konsekwencji powoduje zmiany nowotworowe komórek.
Według naukowców niezmiernie ważne jest informowanie ludzi na całym świecie, że przebywanie długotrwałe w otoczeniu, gdzie w powietrzu utrzymują się mikrowłókna azbestu może nie tylko grozić rakiem płuc, ale również nowotworem jajników. Dodatkowo, nowe odkrycie stanowi kolejny powód by całkowicie, na całej planecie definitywnie zabronić produkcji i handlu tego typu materiałami. KLG
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.