Pająk Palpimanus gibbulus zjada nie tylko inne pająki, ale nawet pająki żywiące się pająkami - informuje "New Scientist".
Większość drapieżników poluje na zdobycz słabszą i/lub mniejszą od siebie. Wyjątki są rzadkie - na przykład pustynny nietoperz, zjadający skorpiony.
W jeszcze bardziej ryzykowny sposób odżywia się rzadko spotykany pająk Palpimanus gibbulus, który żyje w krajach basenu Morza Śródziemnego, zwłaszcza Hiszpanii i Portugalii. Atakuje on inne pająki w ich własnych sieciach czy norkach.
P. gibbulus jest gatunkiem nie tylko rzadkim ale i skrytym - prowadzi nocny tryb życia. Dlatego, badając ten gatunek Stano Pekar z Uniwersytetu Masaryka w Brnie i jego koledzy musieli się opierać także na obserwacjach dotyczących blisko spokrewnionego Palpimanus orientalis. Ten ostatni zamieszkuje Izrael i różni się tylko drobnymi szczegółami budowy narządów płciowych.
Pająki chwytano w pułapki i wyciągano je spod kamieni, po czym były hodowane w laboratorium w sumie 92 osobniki P. gibbulus oraz 65 P.orientalis). Podczas badań Palpimanusy musiały walczyć z pająkami należącymi do 29 innych gatunków. Okazało się, że potrafią pokonać i zjeść przedstawicieli niemal każdego z nich. To, czy przeciwnik był trzy razy mniejszy czy raczej dwa razy większy nie było dla Palpimanusa problemem. Nawet skaczący pająk Cyrba algerina, który także zjada inne pająki pokonywany był w 90 proc. przypadków.
Przewagę dają P. gibbulus dyskretne podejście do ofiary, masywne przednie nogi, którymi ją chwyta oraz mocny oskórek - dwa razy grubszy (10 mikrometrów) niż u jakiegokolwiek pająka tej wielkości. Dzięki mocnemu oskórkowi większość ugryzień przeciwnika nie jest dla "superpająka" niebezpieczna.
Na razie nie jest jasne, czy Palpimanus przewyższa swoje ofiary także intelektualnie, tak jak ma to miejsce w przypadku lepiej znanego tropikalnego pająka - skakuna Portia, który potrafi odwracać uwagę ofiary, poruszając siecią lub opracowuje nader złożone strategie postępowania. Skoro jednak Palpimanus radzi sobie z przeciwnikami zarówno w sieciach jak i norkach czy na otwartej przestrzeni, musi być całkiem sprytny jak na pajęczaka. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.