Prom Endeavour wylądował po zakończeniu ostatniej misji

<p> Amerykański prom kosmiczny Endeavour wylądował w środę rano w Centrum Kosmicznym im. Kennedy&#39;ego na Florydzie kończąc swój ostatni lot w kosmos, po którym zostanie wycofany z eksploatacji i przekazany do muzeum.</p>

Wahadłowiec wrócił z 16-dniowej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie dostarczył wart 2 mld dolarów spektrometr do badania promieniowania kosmicznego oraz cały kontener części zapasowych.

Załoga promu czterokrotnie wyszła w przestrzeń kosmiczną kończąc budowę amerykańskiej części ISS. Cała ISS warta jest 100 mld dolarów, a w realizację tego projektu zaangażowanych jest od 1998 roku 16 państw.

Dowódca sześcioosobowej załogi Endeavoura o godz. 8.35 czasu polskiego łagodnie posadził na pasie startowym ważący 100 ton wahadłowiec, kończąc jego 25. i ostatni lot.

W pobliżu, na wyrzutni stał już prom Atlantis, którego amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje do ostatniej misji, rozpoczynającej się 8 lipca.

Misja Endeavoura była przedostatnią w ramach amerykańskiego programu lotów promów kosmicznych. Loty wahadłowców ostatecznie zakończy misja Atlantisa przewidziana na przyszły miesiąc.

Jak pisze Reuters NASA rezygnuje ze swojej floty promów kosmicznych z powodu wysokich kosztów ich utrzymania. NASA chce również uwolnić fundusze na prowadzenie nowych programów, w tym lotów na Księżyc i Marsa. Astronauci przez co najmniej cztery lata będą teraz latali na ISS rosyjskimi statkami kosmicznymi. KEB

PAP - Nauka w Polsce

ap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera