Lek, który odwraca przerost mięśnia sercowego

Obiecujący lek na raka, odwraca także (u myszy) przerost mięśnia sercowego, który zagraża niewydolnością serca - informuje pismo &quot;Proceedings of the National Academy of Sciences &quot;. <br />


Jak wykazał zespół doktora Josepha Hilla z University of Texas Southwestern Medical Center, testowany obecnie podczas badań klinicznych jako lek przeciwnowotworowy inhibitor deacetylazy histonowej (HDAC) odwraca szkodliwe skutki autofagii w komórkach mięśnia sercowego myszy. Autofagia to naturalny proces, w przebiegu którego komórki "zjadają" swoje własne białka, aby uzyskać konieczne zasoby w czasie stresu.

Jak uważają autorzy badań, HDAC mógłby zapoczątkować zupełnie nową strategię leczenia spowodowanych przez nadciśnienie zmian w sercu. Patologiczne zmiany mają bowiem związek ze zbyt dużym lub zbyt małym nasileniem autofagii - na przykład przy nadciśnieniu tętniczym autofagia jest nadmierna.

Naukowcy badali właśnie szczep myszy z nadmierną autofagią i przerostem serca prowadzącym do jego niewydolności. Podanie HDAC sprawiło, że serce zmniejszyło się do prawidłowych rozmiarów i zaczęło działać normalnie. U podstaw odkrycia stoją prace, które prowadził przez dziesięciolecia na drożdżach i myszach dr Kern Wildenthal, niegdyś kierujący University of Texas Southwestern, a obecnie prezes Southwestern Medical Foundation. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.09.2024  EPA/PEDRO SARMENTO COSTA

    Naukowcy: ryzyko pożarów lasów w Europie podwoi się do 2100 roku

  • Fot. Adobe Stock

    Śluz zalegający w płucach przyspiesza ich uszkodzenie przez POChP

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera