Owady i ludzie - popularyzacja entomologii w Krakowie

Wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pajęczaków egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni, cykl wykładów popularnonaukowych i wiele atrakcji dla gości w każdym wieku juz po raz jedenasty przygotowali organizatorzy Ogólnopolskich Dni Owada. Uniwersytet Rolniczy (UR) zaprasza w dniach 3-5 czerwca do Krakowa, a przez cały rok do serwisu internetowego: www.dniowada.ur.krakow.pl

Pomysłodawcą i koordynatorem Dni Owada jest prof. dr hab. Kazimierz Wiech.

Jak poinformowała rzeczniczka UR Izabella Majewska, podczas tegorocznych Dni Owada uczelnia zaprezentuje własną hodowlę owadów i pajęczaków egzotycznych zawierającą gatunki z różnych zakątków świata. Będzie można zobaczyć kolekcje roślin owadożernych, owady preparowane, a także obejrzeć wystawę exlibrisów i fotografii o tematyce entomologicznej.

Piątek, 3 czerwca, będzie dniem edukacyjnym. Otwarte wykłady dla osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy z zakresu entomologii wygłoszą w godzinach 10.00-14.30 w Klubie Studenckim "Arka" (Al. 29 Listopada 50) pracownicy, doktoranci i studenci UR oraz studenci Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ). W sesji "Owady i Ludzie" zaplanowano następujące tematy: "Znaczenie owadów w życiu człowieka", "Madagaskar - Park Narodowy Masoala" (relacja filmowa z wyprawy), "Zwierzęta owadożerne - Niesamowity świat nietoperzy", "Miejsca niezwykłe - Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni", "Owady zapylające", "Raj dla entomologa, czyli podróż po Ekwadorze i Wenezueli" (relacja z wyprawy z 2011 roku) oraz "Owady w sztuce".

Sesję wykładów popularnonaukowych otworzy na Wydziale Ogrodniczym rektor UR prof. dr hab. Janusz Żmija w obecności prorektorów prof. dr hab. Krystyny Koziec i prof. dra hab. Włodzimierza Sadego oraz dziekana Wydziału Ogrodniczego - prof. dra hab. Marka Grabowskiego i twórcy Dni Owada - prof. dra hab. Kazimierza Wiecha.

W organizację wydarzenia zaangażowały się: Wydział Ogrodniczy (Katedra Ochrony Roślin), Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt (Katedra Zoologii i Ekologii), Koło Naukowe Hodowli Owadów i Pajęczaków Egzotycznych UR i Sekcja Entomologiczna Koła Przyrodników Studentów UJ. Studenci poprowadzą kącik "Specjalista Radzi", gdzie będą odpowiadać na pytania związane z występowaniem organizmów szkodliwych oraz pożytecznych w naszych ogrodach i parkach.

Dniom Owada towarzyszyć będą kiermasze - owadów krajowych i egzotycznych, produktów pszczelich, akcesoriów entomologicznych, książek o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz przyrodniczej. Jak co roku dla najmłodszych zostaną zorganizowane warsztaty, podczas których będzie można m.in. ulepić gliniane domki dla owadów. Dodatkową atrakcją będą wróżby "owadziej wróżki", "owadzie" tatuaże, zawody w owadziej lekkoatletyce czy pokazy owadziego orgiami.

Na sobotę i niedzielę zaplanowano prezentację "Kuchni Hakuna Matata", czyli owadziej kuchni, połączoną z degustacją. Sobotni wieczór upłynie rozrywkowo - wystąpi kabaret Od Czasu do Czasu, będzie też można zatańczyć na Balu Owada.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Badaczki z UŚ opracowały biologiczny preparat do oczyszczania ścieków z leków i fenoli

  • Łódź, 14.07.2025. Kwitnące liliowce w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ W Ogrodzie Botanicznym zakwitło 16 tysięcy liliowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera