Odkryto nowy gatunek oligoceńskiego ptaka z Polski

Jamna szybiaki, fot. Robert Szybiak
Jamna szybiaki, fot. Robert Szybiak

<strong>Zespół polskich badaczy odkrył nowy gatunek ptaka wróblowego z wczesnego oligocenu, czyli sprzed około 30 mln lat.</strong> To jeden z najstarszych na świecie ptaków przypisywanych do tego rzędu - informują odkrywcy.

Nowy gatunek o nazwie Jamna szybiaki (Passeriformes) jest prawie kompletnym i bardzo dobrze zachowanym okazem. "To jedyny znany na świecie ptak wróblowy z okresu oligocenu z dobrze zachowanymi piórami" - powiedział PAP szef grupy badawczej dr hab. Zbigniew M. Bocheński.

Naukowiec dodał, że z oligocenu znanych jest zaledwie kilka innych w miarę kompletnych okazów (zachowanych w postaci odcisków) i trochę pojedynczych kości z Niemiec i Francji, a obecnie ptaki wróblowe stanowią około połowy wszystkich gatunków.

"Ze względu na poważne różnice w budowie w porównaniu do współczesnych ptaków z tego rzędu, postanowiliśmy umieścić go w specjalnie dla niego stworzonym nowym rodzaju" - zaznaczył dr Bocheński.

Podkreślił, że jest to również jeden z trzech najstarszych ptaków dotychczas odkrytych na terenie Polski. Wśród nich jest koliber (Eurotrochilus noniewiczi).

Nazwa nowego gatunku pochodzi od nazwy miejscowości, w której ptak został znaleziony (Jamna w województwie podkarpackim) oraz od nazwiska znalazcy, którym jest Robert Szybiak.

Gatunek Jamna szybiaki został opisany przez zespół badawczy w składzie: dr hab. Zbigniew M. Bocheński, dr hab. Teresa Tomek i mgr Krzysztof Wertz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz dr Małgorzata Bujoczek z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Odkrycie polskich naukowców zostało opisane w renomowanym periodyku naukowym "Journal of Ornithology", w artykule zatytułowanym "A new passerine bird from the early Oligocene of Poland" ("Nowy gatunek ptaka wróblowego z okresu wczesnego oligocenu z terenu Polski").

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

krf/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • dr Tomasz Włodarski z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Fot. archiwum własne.

    Ekspert: AlphaFold nie zabierze pracy biologom

  • Fot. Adobe Stock

    Skąd zanieczyszczenia powietrza? Sporo pyłu niesie dym z domów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera