Kolorowy plastik bez barwników zabezpieczy banknoty

Mieszanina polimerów o intensywnym kolorze może posłużyć do produkcji zabezpieczeń banknotów czy paszportów - informuje serwis "EurekAlert".

Naukowcy z University of Sheffield opracowali kolorowy polimerowy materiał, który wprawdzie nie zawiera barwników, ale dzięki wewnętrznej strukturze może mieć dowolny kolor. W podobny sposób zyskują barwy mieniące się kolorami opale, pawie i kolibrze pióra, skrzydła motyli czy pokrywy chrząszczy.

Barwy zależą od kąta, pod jakim patrzy się na powierzchnię plastikowego detalu. Aby uzyskać odpowiedni kolor, trzeba dobrać odpowiednie proporcje bezbarwnych kopolimerów.

Skomplikowany proces chemiczny niezbędny do otrzymania polimeru sprawia, że wyjątkowo trudno będzie podrabiać takie zabezpieczenia.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera