O różnych obliczach gwiazd neutronowych opowie <strong>18 maja</strong> prof. Paweł Haensel z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN<strong> w czasie spotkania Wszechnicy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.</strong>
Środowy wykład prof. Haensela będzie dotyczyć m.in. narodzin gwiazd neutronowych oraz ich struktury i ewolucji. Omówione też zostaną procesy związane powstawaniem czarnych dziur, pulsarów (rodzaj gwiazd neutronowych wysyłających w regularnych i niewielkich odstępach czasu impulsy radiowe), gwiazd neutronowych w układach podwójnych i magnetarów, czyli gwiazd neutronowych o bardzo silnym polu magnetycznym.
Prof. Paweł Haensel jest specjalistą w dziedzinie ewolucji gwiazd neutronowych, a także autorem pierwszych szczegółowych modeli jeszcze jednej odmiany gwiazd neutronowych zwanych dziwnymi, zbudowanymi w przeważającej części z materii kwarkowej.
Wykłady Wszechnicy mają charakter otwarty. Odbywają się w drugą środę miesiąca w Sali Okrągłego Stołu w Pałacu Staszica w Warszawie. Do ich wygłaszania zapraszani są naukowcy i ludzie kultury z ośrodków krajowych i zagranicznych.
Najbliższe spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.