Dwa nowe urządzenia do terapii chorych na Alzheimera

Dwa nowe urządzenia do terapii pacjentów z chorobą Alzheimera przedstawiono na konferencji Neurotech2011 w San Francisco, USA. Pozwalają one na stymulację impulsami elektrycznymi uszkodzonych rejonów mózgu - poinformowały portale technologiczne. <br /><br />

Pierwsze z urządzeń działa na zasadzie głębokiej stymulacji mózgu. Impulsy elektromagnetyczne dostarczane są elektrodami wszczepionymi bezpośrednio w tkankę. Technologia ta była już używana w leczeniu takich chorób jak ciężkie postacie depresji, nawracająca epilepsja czy obsesyjne natręctwa. Neurochirurg, dr Andres Lozano z University of Toronto w Kanadzie, postanowił zastosować ją w chorobie Alzheimera. Oparł się on na badaniach z roku 2008, kiedy to naukowcy odkryli, iż pacjenci ze śmiertelną otyłością tracą na wadze przy stymulacji elektromagnetycznej tzw. ośrodka sytości w mózgu. Efektem ubocznym tej terapii była znaczna poprawa pamięci.

Jak pisze portal NeuroInsights, Lozano, który założył firmę Functional Neuromodulation, postanowił drogą głębokiej stymulacji oddziaływać impulsami elektromagnetycznymi na te struktury pamięci, które w chorobie Alzheimera najszybciej ulegają destrukcji. Pierwsze testy wskazują na znaczną poprawę u grupy pacjentów poddanych terapii Lozano, choć u innych nastąpiło tylko zatrzymanie choroby. Jednak, jak wskazuje ustanie zaburzeń metabolizmu glukozy w mózgu, charakterystyczne dla choroby Alzheimera, także u tej grupy pacjentów terapia przyniosła pozytywny efekt.

Grupa naukowców pod kierownictwem Lozano pracuje obecnie nad określeniem najlepszych punktów stymulacji oraz jej parametrów, co -z daniem badaczy - zwiększy grupę osób z poprawą pamięci.

Jak informuje portal Technology Review, drugi z wynalazków przedstawionych na Neurotech 2011 także bazuje na elektromagnetycznej stymulacji mózgu u chorych na Alzheimera, ale tym razem metodami nieinwazyjnymi. Izraelska firma Neuronix, składająca się z neurobiologów oraz inżynierów ze znanego izraelskiego instytutu technologii Technion pod kierownictwem Eyala Barora, opracowała urządzenie, które łączy stymulację określonych regionów w mózgu z treningiem poznawczym, umożliwiającym ich aktywację. Trening obejmuje kilka regionów mózgu np. jeśli stymulowany jest ośrodek Broca, odpowiedzialny za generowanie mowy i język, pacjent ćwiczy także słowa i terminy w specjalnie opracowanym programie komputerowym.

W testach klinicznych odbywanych w Izraelu, grupa pacjentów została poddana terapii przez 45 minut 5 razy w tygodniu przez 6 tygodni. U wszystkich stwierdzono znaczną poprawę funkcji poznawczych. Stan ten utrzymywał się w czasie trzech miesięcy, kiedy ilość zabiegów i ćwiczeń zmniejszono do trzech tygodniowo.

Po roku bez żadnych ćwiczeń stan całej grupy nieco się pogorszył, ale i tak był znacznie lepszy niż grupy kontrolnej pacjentów nie poddawanych tej terapii. Urządzenie skonstruowane przez Neuronix zostało już dopuszczone do użycia w krajach Unii Europejskiej, obecnie czekają je testy kliniczne w USA. MMEJ

PAP - Nauka w Polsce

 krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera