Pacjent po pierwszym na świecie przeszczepie całej twarzy po raz pierwszy pokazał się publicznie, występując w poniedziałek na konferencji prasowej z lekarzami ze szpitala w Bostonie, którzy dokonali historycznej transplantacji. <br />
26-letni pacjent, Dallas Wiens z Teksasu, powiedział, że czuje się jakby nowa twarz była jego "naturalną twarzą". Dodał, że kiedy jego niespełna czteroletnia córeczka zobaczyła go po raz pierwszy po operacji, powiedziała: "Tato, jesteś taki przystojny".
W 2008 r. kiedy Wiens pracował przy malowaniu kościoła, dotknął głową linii wysokiego napięcia i doznał porażenia prądem, który spalił mu prawie całą twarz i oślepił.
W marcu tego roku lekarze ze szpitala Brigham and Women's Hospital w Bostonie przeszczepili mu nowy nos, usta, skórę oraz mięśnie i nerwy twarzy od anonimowego dawcy. Nie byli jednak w stanie przywrócić mu wzroku.
Zespołem lekarzy kierowali chirurdzy plastyczni: dr Bohdan Pomahac i dr Elof Eriksson.
Na konferencji prasowej Wiens pokazał się z brodą i w ciemnych okularach. Podziękował lekarzom oraz dawcy twarzy i powiedział, że podnosiła go na duchu wiara i myśl, że znowu będzie mógł przebywać ze swoją córką.
"Nie ma słów, aby wyrazić całą głębię wdzięczności i miłości, którą czuję dla rodziny dawcy. Decyzja, którą podjęli, w prawdziwy i wspaniały sposób zmieniła życie moje i mojej córki. Z całego serca wam dziękujemy" - powiedział.
Operacja została sfinansowana przez Ministerstwo Obrony USA, które liczy, że wykonywane w bostońskim szpitalu badania nad renowacją twarzy pozwolą leczyć w ten sposób żołnierzy rannych na wojnach. Pentagon przeznaczył na ten cel dla szpitala 3,4 miliona dolarów.
Na całym świecie przeprowadzono dotychczas około tuzina operacji przeszczepu twarzy - poza USA, we Francji, Hiszpanii i Chinach.
W USA jedną z operacji, w klinice w Cleveland w stanie Ohio, wykonała pochodząca z Polski profesor Maria Siemionow.
Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski
PAP - Nauka w Polsce
jhp/ ro/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.