Konferencja naukowa o matematyce polskiej I połowy XX wieku

<strong>Konferencja naukowa poświęcona osiągnięciom matematyki polskiej I połowy XX wieku</strong>, rozpocznie się 23 maja w Ośrodku Konferencyjnym Instytutu Matematycznego PAN w Będlewie.

Konferencje naukowe z historii matematyki, których organizatorami są: Komitet Historii Matematyki Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, odbywają się od wielu lat. Obecna jest 25. z kolei. Wykłady z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w okresie międzywojennym, prace matematyków obcych w publikacjach Akademii Umiejętności, matematycy polscy i polskiego pochodzenia w Zachodniej Europie i obu Amerykach, filozofia matematyki i logiki we Lwowskiej Szkole Matematycznej, polskie podręczniki geometrii wyższej na początku XX wieku, wykształcenie nauczyciela gimnazjalnego z matematyki w drugiej Rzeczypospolitej - to tylko niektóre z tematów najbliższego, pięciodniowego spotkania.

Dotychczas zgłoszono prawie 30 referatów. Wśród nich - oprócz zagadnień natury ogólnej znalazły się także wystąpienia na temat dorobku naukowego sławnych polskich matematyków, w tym m.in. Juliusz Rudnickiego (geometria analityczna), Jerzego Spławy-Neymana (statystyka), Mirosława Krzyżańskiego (równania różniczkowe), Samuela Eilenberga (topologia), Leona Lichtensteina (równania całkowe), Alfreda Tarskiego (logika), Mariana Rejewskiego (jednego ze współtwórców złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma).

Szczegółowy program oraz warunki uczestnictwa na stronie: www.impan.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera