Megalityczne grobowce odkryto w Indiach

<p> Zespół archeologów odkrył na stanowisku w środkowych Indiach cztery megalityczne dolmeny sprzed ponad 2200 lat – informuje serwis internetowy Stone Pages.</p>

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w miejscowości Shankarpur, położonej w odległości około 150 kilometrów od miasta Nagpur w regionie Vidarbha, we wschodniej części stanu Maharashtra w środkowych Indiach.

Z czterech odkrytych dolmenów - megalitycznych budowli o charakterze grobowca, składających się z głazów wkopanych pionowo w ziemię i ułożonych na nich płaskich bloków skalnych – tylko jeden zachował się w dobrym stanie, pozostałe popadły w ruinę.

Znaleziska pochodzą z ok. III w. p.n.e., z czasów epoki żelaza na terenie środkowej części Półwyspu Indyjskiego.

Jak poinformował Kanti Pawar, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, dolmeny są bardzo rzadko spotykanymi megalitycznymi grobowcami na obszarze środkowych Indii, gdzie w tym okresie dominowały pochówki w formie kamiennych okręgów.

Pochówki w formie dolmenów odnajdywano wcześniej głównie w południowej części Indii, na obszarze stanów Kerala i Karnataka.

Zdaniem archeologów, zachowany w całości dolmen na stanowisku w Shankarpur jest największą budowlą tego typu, odkrytą na terenie Indii.

Naukowcy odnaleźli na stanowisku także fragmenty ludzkich kości, miedziane i szklane bransolety, przedmioty z żelaza oraz wypalane cegły, które są pierwszym znaleziskiem tego rodzaju w miejscu megalitycznego pochówku w Indiach. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera