
<strong>Niecenzuralne wypowiedzi Polaków notowali przez ponad pół roku badacze polszczyzny stosowanej z uniwersytetów Wrocławskiego i Łódzkiego</strong>. Tak powstał "Słownik Polszczyzny Rzeczywistej", oparty o cztery, dla niektórych środowisk podstawowe, wyrazy - dwa rzeczowniki i dwa czasowniki.
Jak informuje na swojej stronie UWr, badacze obserwowali i zapisywali rozmowy mieszkańców polskich miast. Zebrali ponad 320 różnych zwrotów, które zawierały słowa "kurwa", "chuj", "jebać" i "pierdolić" lub ich pochodne. Materiał zostały poddany kategoryzacji ze względu na funkcję, znaczenie i pochodzenie od słów podstawowych.
"Odkryliśmy głębokie pokłady kreatywności. Rzadko kiedy spotyka się możliwość implementacji jednego słowa w 47 funkcjach komunikacyjnych. Za pośrednictwem +kurwy+ możemy wyrazić zachwyt, dezaprobatę, pogardę, czy groźbę. Dotychczas naukowcy twierdzili, że przekleństwa to zwykłe wypełniacze. Nasze badania pokazują, że mają realne funkcje komunikacyjne" - komentuje na stronie UWr prof. Michael Fleischer z Zakładu Projektowania Komunikacji UWr.
UWr informuje, że badacze wyróżnili łącznie ponad 47 funkcji komunikacyjnych w przypadku wszystkich analizowanych słów. Okazało się, że cztery wspomniane wulgaryzmy to wyrazy, które z łatwością zastępują dużą część zasobów języka polskiego, nie generując dodatkowych utrudnień i nieporozumień w komunikacji.
Mariusz Wszołek, jeden z autorów słownika podkreśla na stronie UWr, że Polacy przeklinają coraz więcej i coraz częściej. "Przeklinanie z relacji prywatnych przechodzi do dyskursu publicznego. Badane wyrażenia coraz częściej można spotkać już nie tylko w tramwaju, ale i w urzędach czy mediach. Język polski się kurczy, redukuje jego złożoność" - zaznacza.
Słownik Polszczyzny Rzeczywistej opracowali: Michael Fleischer, Michał Grech, Piotr Fąka, Monika Bednorz, Annette Siemes i Mariusz Wszołek, występujący jako autor zbiorowy: JanKomunikant. Tom składa się z części teoretycznej i aplikacyjnej. Został zaprojektowany w trzech przestrzeniach: w układzie słów podstawowych, gdzie hasłem jest jeden z czterech wulgaryzmów, w układzie znaczeniowym oraz w układzie funkcji komunikacyjnych.
Artykuł o słowniku można znaleźć na stronie http://www.uni.wroc.pl/publikacje/polszczyzna-w-czterech-s%C5%82owach
PAP - Nauka w Polsce
lt/ tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.