Miedwiediew nagrodził astronautów, kosmonautów, w tym Hermaszewskiego

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nagrodził we wtorek wielu astronautów i kosmonautów z okazji 50. rocznicy lotu Jurija Gagarina. Wśród nagrodzonych jest jedyny Polak w kosmosie Mirosław Hermaszewski. 



Na Kreml przybyli we wtorek, m.in., weteran amerykańskiej misji Apollo na Księżyc w roku 1969, 80-letni Thomas Stafford, 76-letni Aleksiej Leonow, który pierwszy wyszedł w przestrzeń kosmiczną, pierwsza kobieta w kosmosie - 74-letnia Walentyna Tierieszkowa.

Wtorkowa ceremonia, jak napisała agencja ITAR-TASS, różni się od innych tym, że odznaczenia państwowe Federacji Rosyjskiej wręczono dużej grupie cudzoziemców. Medal "Za zasługi w podboju kosmosu" z rąk prezydenta Rosji otrzymali: trójka amerykańskich astronautów - Scott Kelly, Thomas Stafford i Peggy Whitson, dwaj kosmonauci z Bułgarii Aleksandar Aleksandrow i Georgi Iwanow, polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski, a także Belg, dwaj Francuzi, Japończyk, Rumun, Słowak i Węgier.

Na uroczystości była obecna wdowa po Juriju Gagarinie i ich dwie córki.

Miedwiediew, który podkreślił duże znaczenie współpracy międzynarodowej w kosmosie, zaznaczył, że wymaga ona solidarności. Przypomniał, że w pracy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) uczestniczy kilkanaście krajów. Oznajmił, że ustanowił specjalny medal "Za zasługi w podboju kosmosu", którym pragnął nagrodzić wszystkich zagranicznych kosmonautów, którzy wraz z Rosjanami uczestniczyli w lotach kosmicznych. MMP

PAP - Nauka w Polsce

ro/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera