Aktywacja jądrowego receptora kwasu retinowego zapobiega nieprawidłowemu pozaszkieletowemu kostnieniu w obrębie tkanek miękkich, takich jak skóra i okolice stawów, co zdarza się czasem po zabiegach chirurgicznych lub urazach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine".
Choroby takie jak postępujące kostniejące zapalenie mięśni (z ang. FOP) charakteryzują się nieprawidłowym kostnieniem pozaszkieletowym tkanki łącznej lub mięśniowej. Pacjenci chorzy na FOP często mają mutacje w genie o nazwie ALK2. Podobnie myszy ze zmutowanym genem ALK2 wykazują skostnienia pozaszkieletowe. ALK2 bierze udział w powstawaniu tkanek podczas rozwoju zarodkowego.
Masahiro Iwamoto wraz z kolegami z The Children's Hospital of Philadelphia badał myszy ze zmutowanym ALK2 i wykazał, że aktywacja receptora kwasu retinowego zapobiega nieprawidłowemu kostnieniu tkanek.
Autorzy pracy mają nadzieję, że metoda ta okaże się skuteczna również w zapobieganiu skostnieniu pozaszkieletowemu u ludzi. KDO
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.