Morski laser bojowy

US Navy po raz pierwszy wypróbowała działo laserowe zamontowane na okręcie - informuje serwis &quot;BBC News/Technology&quot;. <br />


Podczas przeprowadzonej u wybrzeży Kalifornii próby laser dużej mocy (high energy laser, HEL) unieruchomił łódź motorową, powodując pożar jej silnika.

USA eksperymentuje z bronią laserową już od lat siedemdziesiątych. Podobne urządzenia były wcześniej wypróbowywane na lądzie, jednak w tym wypadku dodatkowym utrudnieniem było wilgotne morskie powietrze, które osłabia wiązkę światła.

Wcześniejsze systemy wykorzystywały lasery chemiczne, które emitują podczas pracy szkodliwe opary. Obecnie korzysta się z dużej liczby połączonych laserów półprzewodnikowych, przypominających diody LED.

Nowa broń ma posłużyć do obrony okrętów przed atakiem małych jednostek - na przykład 12 października 2000 r. w Adenie niewielka motorówka eksplodowała przy burcie USS Cole, poważnie uszkadzając ten okręt. Zginęło wówczas 17 marynarzy, a 39 zostało rannych.

Także cywilna marynarka zainteresowana jest laserowymi systemami obronnymi - w roku 2001 firma BAE Systems poinformowała o opracowaniu urządzenia, które może czasowo oślepiać piratów. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera