
<strong>W Centrum Nauki Kopernik trwają prace nad uruchomieniem "Nieba Kopernika", czyli nowoczesnego planetarium</strong>. 1 kwietnia na jego kopule zainstalowano ekran, na którym już w czerwcu będzie można oglądać pierwsze pokazy rozgwieżdżonego nieba.
Średnica ekranu ma 16 metrów. Składa się on z dziesiątków paneli przyklejanych do ramy ekranu. "Dzięki swojej unikatowej konstrukcji wszystkie połączenia tych paneli są niewidoczne, co ma ogromny wpływ na odbiór pokazu. Widzowie nie widzą krawędzi ekranu, dlatego staje się on wrotami do oglądanej przestrzeni" - wyjaśnił Ligowski.
W planetarium będzie zainstalowany nowoczesny projektor gwiazdowy, który wyświetli nawet 20 milionów gwiazd. "W tym projektorze Droga Mleczna składa się również z pojedynczych gwiazd. Jeśli weźmiemy lornetkę, to można zauważyć, że są to małe punkciki, zupełnie jak w rzeczywistości. Chodziło o to, by projektor oddawał wiernie obraz nieba" - wyjaśnił naukowiec.
Dzięki projektorom cyfrowym w planetarium będzie można wyświetlić dowolną treść. "Goście planetarium zobaczą więc nie tylko gwiazdy z poziomu Ziemi, ale np. pokaz na temat historii życia na Ziemi" - wyjaśnił. Jak zapowiedział, instalacja całego oprogramowania zakończy się w maju, a otwarcia można spodziewać się przed 20 czerwca. Poprzedzi je jednak kilka tygodni testów.
"To jest bardzo skomplikowany sprzęt i naprawdę jeden z najbardziej zaawansowanych graficznie systemów na świecie. By obraz wyświetlany na kopule był płynny, tak duże zaplecze techniczne w postaci komputerów i serwerów, trzeba odpowiednio skonfigurować" - tłumaczył przedstawiciel "Kopernika".
Podczas testów eksperci sprawdzą, czy wszystko działa płynnie, czy nie ma skoków obrazu. "Trzeba też dobrać parametry audio do sali. Ponieważ kopuła ogniskuje dźwięk, to sala jest bardzo niekorzystna pod względem akustycznym" - zaznaczył dr Ligowski.
Jednorazowo na widowni planetarium zasiądzie 140 osób. Do planetarium będą prowadziły długie korytarze. Choć na razie są szare i przypominają zejścia do schronu, to niedługo przyozdobią je specjalne gwiezdne murale.
Wewnątrz sali planetarium znajdzie się proscenium, czyli wolny obszar, który posłuży np. do ustawienia instrumentów muzycznych podczas koncertu. W planetarium znajdą się też kolejne eksponaty artystyczne i edukacyjne, z których będzie można skorzystać czekając na wybraną projekcję.
Z badań przeprowadzonych przed i po otwarciu Centrum, wynika, że planetarium jest najbardziej oczekiwaną atrakcją Centrum Nauki Kopernik. 70-75 proc. badanych właśnie planetarium wskazało jako główną atrakcję placówki.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.