Uczelnie i instytucje

Borowski doktorem h.c. Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu

<p> <strong>Senat <a href="http://www.asp.wroc.pl/">Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu</a> nadał tytuł doktora honoris causa artyście Stanisławowi Borowskiemu</strong> – poinformował rzecznik prasowy uczelni Piotr Osowicz. Decyzja o nadaniu tytułu podjęta została jednomyślnie, a uroczystość wręczenia doktoratu odbędzie się 31 marca w Auli Leopoldyńskiej <a href="http://www.uni.wroc.pl/">Uniwersytetu Wrocławskiego.</a></p>

Stanisław Borowski urodził się w 1944 r. w Moutiers, we Francji, a do Polski przybył już po wojnie. W latach 1953-60 uczęszczał do szkoły podstawowej w Bolesławcu. Po przeprowadzce pod Sanok uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Krośnie, gdzie po zakończeniu edukacji podjął pracę w szlifierni Krośnieńskich Hut Szkła. Rok 1976 to początek jego niezależnej drogi twórczej. W 1982 r. wyjechał do Niemiec, gdzie w Rheinbach założył własne atelier. W 1990 r. założył w Hennef koło Bonn "Glasstudio Borowski", które w 1992 r. przeniósł do Tomaszowa Bolesławieckiego.

„Borowski jest przede wszystkim pasjonatem szkła, któremu udało się zorganizować rodzinne, znakomicie funkcjonujące studio - hutę szkła. Swymi pracami szybko zdobył międzynarodowe uznanie” – mówił rzecznik.

Obecnie prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach muzealnych Corning Glass Museum w Nowym Jorku, Glass Museum we Frauenau i Rheinbach, Musee des Arts Decoratifs w Paryżu czy Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W 2009 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Stanisława Borowskiego medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. MIC

PAP - Nauka w Polsce

ls/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wiata rowerowa ze zużytej łopaty turbiny wiatrowej. Fot. Krzysztof Krzempek / Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Na kampusie PG stanęła wiata rowerowa z łopaty turbiny wiatrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Jedenaścioro naukowców wróci do kraju, by tu kontynuować badania – w ramach programu Polskie Powroty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera