Będą ratować żaby

<p> <strong>Ponad tysiąc uczniów będzie ratować żaby na kilkukilometrowym odcinku trasy Ląd-Zagórów, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego</strong>. Rozstawiono już płotki, które uchronią płazy przechodzące przez jezdnię.</p>

Jak poinformował w środę PAP współorganizator akcji z konińskiego stowarzyszenia EKO-LOGICZNI Marek Niezabitowski, na poboczach drogi wkopano wiaderka, do których będą wpadać żaby. „Płazy będą ważone i oznaczane. Dwa razy dziennie wolontariusze będą je przenosić na drugą stronę jezdni” – wyjaśnił.

Jak podkreślił, liczebność żab bardzo spada, a są to naturalni wrogowie owadów, m.in. komarów. „W okresie godów żaby przechodzą na godowiska i giną na drogach, coraz bardziej nie sprzyja im też zanieczyszczenie środowiska” – powiedział Niezabitowski. Groźny jest dla nich również rozgrzany asfalt, na którym odpoczywają w czasie wędrówek i giną pod kołami samochodów.

EKO-LOGICZNI prowadzą pilotażową akcję informacyjno-edukacyjną ochrony płazów wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

Konińskie stowarzyszenie istnieje od 2009 r. Głównym jego celem jest edukacja ekologiczna. W ubiegłym roku stowarzyszenie zorganizowało dla gimnazjalistów w ramach akcji edukacyjnej „Zielony Budzik” wyjazdy do pobliskiego Powidzkiego Parku Krajobrazowego i do Puszczy Bieniszewskiej.

Akcja ratowania płazów będzie trwać do 15 kwietnia. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Przewyższające rodzimą roślinność łodygi miskanta olbrzymiego w strefie brzegowej potoku Magierka. Fot. A. Bylak

    Obce gatunki w środowisku: pirania w Sanie i “biegnący” bambus nad Lubatówką

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczenie światłem to ogromny problem dla roślin

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera