Dzieci cierpiące na przewlekłe zapalenie ucha mają mniej wrażliwe kubki smakowe i mogą mieć problemy z otyłością - donoszą koreańscy naukowcy, których badania ukazały się w piśmie "Archives of Otolaryngology - Head & Neck Surgery". <br />
Dr Il Ho Shin wraz z zespołem badaczy z Uniwersytetu Kyung Hee w Seulu porównał wrażliwość zmysłu smaku u 42 dzieci w wieku od 3 do 7 lat cierpiących na przewlekłe zapalenie ucha środkowego oraz w takiej samej grupie zdrowych rówieśników.
Dzieci z przewlekłym zapaleniem ucha miały więcej problemów z wyczuwaniem smaku słodkiego i słonego, nie zauważono natomiast różnicy w przypadku smaku kwaśnego i gorzkiego.
Infekcja ucha nie tylko wpływała na zmysł smaku, ale też miała związek z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI badanych wynosiło średnio 20,6, podczas gdy w grupie kontrolnej - 17,7). Zgodnie z tabelami amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), BMI powyżej 18 u siedmiolatków oznacza nadwagę, a powyżej 20 - otyłość.
Choć zależność tę stwierdzono nie po raz pierwszy, wciąż pozostaje ona dość tajemnicza. Możliwe, że infekcje ucha uszkadzają nerwy przekazujące sygnały z kubków smakowych do mózgu, przez co dzieci jedzą więcej. Rozszyfrowanie tej zagadki jest istotne, gdyż infekcje ucha są jedną z najpopularniejszych przyczyn wizyt dzieci u lekarza, a także ze względu na wciąż rosnącą epidemię otyłości na świecie - przekonują naukowcy.
Badacze podkreślają, że te wyniki nie świadczą jeszcze o tym, że infekcje ucha prowadzą do zwiększenia masy ciała, ale możliwe jest, że stan zapalny zakłóca przekazywanie sygnałów, które przechodzą przez ucho środkowe.KOC
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.