20 marca będzie dla Polaków ostatnim dniem zimy, a dla Irańczyków - ostatnim dniem 1389 roku. Z tej okazji studenci Uniwersytetu Wrocławskiego z Iranu, Kazachstanu, Turcji i Uzbekistanu przygotowali<strong> sesję naukową o wywodzącym się z perskiej tradycji święcie Nowruz oraz dwugodzinny nowruzowy koncert. </strong>Obchody rozpoczną się w niedzielę o godz. 9.
Obchodzony od co najmniej 3 tysięcy lat Nowruz - dosłownie dzień nowego światła - ONZ wpisała w ubiegłym roku na listę światowego dziedzictwa kultury. Świętują go nie tylko Irańczycy, ale także mieszkańcy wielu krajów Azji Środkowej, a także Albańczycy, Kosowianie, Kurdowie i Turcy.
Dzięki cyklowi wykładów, które rozpoczną się 20 marca o godz. 9.00 w Oratorium Marianum, będzie można poznać najstarszy, indoeuropejski kalendarz solarny i związane z nim tradycje. Poza tym dowiedzieć się będzie można, jak świętowano Nowruz w starożytnym Persepolis i jak obchodzony jest dziś.
Sesję, na którą złoży się osiem 20-minutowych wystąpień, zainauguruje prof. Anna Krasnowolska z Instytutu Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawi perską mitologię, wierzenia i rytuały związane z astronomicznym cyklem rocznym. Kolejni prelegenci mówić będą między innymi o tym, jak świętuje się Nowruz w Afganistanie, Gruzji, Iranie, Iraku, Kazachstanie, Kosowie, Turcji i Uzbekistanie. Wśród irańskich tradycji uczestnicy rozpoznać będą mogli własne obyczaje wielkanocne: obowiązkowe gruntowne porządki, malowanie jajek, dekorowanie mieszkań wiosennymi kwiatami i wschodzącym zbożem. Jako ostatni (koło godz. 12) wystąpi studiujący w Warszawie irański kompozytor Farzad Goodarzi. Opowie o tradycyjnej nowruzowej muzyce.
Po przerwie o godz.13.00 Anna Marcinkowska z wrocławskiej Akademii Muzycznej zaprezentuje tradycyjne irańskie instrumenty, a Władysław Czapski opowie o życiu w Iranie polskich uchodźców podczas II wojny światowej. O 14.00 rozpocznie się dwugodzinny nowruzowy koncert. Zespół z wrocławskiej Akademii Muzycznej grać będzie utwory Farzada Gooderziego.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Szczegóły tutaj.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.