Grupa enzymów znanych ze swojej roli w programowanej śmierci komórek jest odpowiedzialna za zapalenie w przebiegu chorób ośrodkowego układu nerwowego - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "Nature". <br />
Kaspazy to grupa enzymów tnących białka na małe fragmenty. Bertrand Joseph wraz z zespołem z Karolinska Institutet w Sztokholmie wykazał, że sygnalizacja za pośrednictwem kaspaz reguluje również aktywność komórek mózgu tzw. mikrogleju.
W zdrowym mózgu komórki mikrogleju pełnią rolę delegatów układu odpornościowego. Ich rola sprowadza się głównie do monitorowania mikrośrodowiska tkanki, usuwania umierających neuronów i reakcji na obecność obcego antygenu. Te same komórki przyczyniają się niestety do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych poprzez wydzielanie neurotoksyn i inicjowanie stanu zapalnego.
Naukowcy ze Szwecji zaobserwowali, że zablokowanie aktywności kaspaz w mózgach szczurów hamuje szkodliwą aktywację mikrogleju i zmniejsza wydzielanie neurotoksyn.
Aktywacja kaspaz odgrywa ważną rolę również w mikrogleju osób cierpiących na choroby Parkinsona i Alzheimeram - co sugeruje, że odkrycie będące wynikiem badań na szczurach znajdzie zastosowanie praktyczne w leczeniu ludzi.
Terapia mająca na celu zahamowanie aktywności kaspaz mogłaby pomóc zabezpieczyć neurony w mózgu poprzez kontrolę aktywacji mikrogleju i ograniczenie szkodliwego dla komórek nerwowych stanu zapalnego. KDO
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.