Neurony z laboratorium mogą naprawić mózg chorego na Alzheimera

Powstałe z komórek macierzystych neurony mogą w przyszłości zastąpić komórki mózgu zniszczone przez chorobę Alzheimera - informuje "New Scientist". 



Choroba Alzheimera szczególnie bezwzględnie niszczy cholinergiczne neurony podstawy przodomózgowia, co upośledza pamięć i utrudnia rozumienie otoczenia.

Christopher Bissonnette i jego koledzy z Northwestern University w Evanston (stan Illinois) przestudiowali genetykę tych neuronów. Dzięki zdobytej wiedzy naukowcom udało się zmusić ludzkie płodowe komórki macierzyste, aby przekształciły się w neurony cholinergiczne. Dokonali tego, robiąc dziurki w błonie otaczającej jądro komórkowe komórki macierzystej i wprowadzając do wnętrza fragmenty DNA oraz regulujące geny białka, zwane czynnikami transkrypcyjnymi.

Tak spreparowane sztuczne neurony zostały wprowadzone do hodowanych w laboratorium plasterków mysiego mózgu i z powodzeniem włączyły się w tkankę hipokampa, części mózgu związanej z tworzeniem wspomnień. Rozpoczęły też wytwarzanie acetylocholiny, niezbędnej do odtwarzania zapamiętanych informacji.

Hodowla tego rodzaju neuronów już teraz może posłużyć do testowania nowych leków na Alzheimera, jednak możliwe, że z czasem można będzie ich użyć jako "części zamiennych" dla dotkniętego chorobą mózgu.

Ten sam zespół prowadzi obecnie badania nad wykorzystaniem przekształconych komórek skóry zamiast płodowych komórek macierzystych - pozwoliłoby to ominąć problemy etyczne związane z wykorzystaniem tkanek płodu. Ideałem byłaby sytuacja, w której dla każdego chorego dałoby się uzyskać "części zamienne" z jego własnych komórek. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Niedobór białka p53 przyczyną raka jelita grubego

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: amerykańskie miasta się zapadają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera