AGH udostępnia w internecie swoje czasopisma

<strong>Pełne teksty artykułów zamieszczanych na łamach czasopism elektronicznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie od 1 marca będą bezpłatnie dostępne w internecie</strong> - poinformował rzecznik AGH, Bartosz Dembiński.

Dotychczas najnowsze artykuły można było czytać wyłącznie z komputerów zarejestrowanych w sieci uczelnianej lub w wybranych instytucjach, a w internecie poszczególne teksty udostępniane były dopiero po dwóch latach.

Jak tłumaczy rzecznik, władze AGH uznały, że lokowanie tekstów z czasopism naukowych uczelni w formule Open Access wpłynie na lepsze indeksowanie przez internetowe wyszukiwarki, a tym samym na popularyzację dorobku czasopiśmienniczego pracowników naukowych AGH, wspomaganie komunikacji naukowej czy zwiększenie liczby cytowań danej publikacji.

"Akademia Górniczo-Hutnicza jako pierwsza uczelnia w Polsce zaczęła wydawać swoje czasopisma w wersji elektronicznej i udostępniać je w sieci komputerowej. Teraz chcemy niejako +uwolnić+ czasopisma naukowe" - mówi mgr Ewa Dobrzyńska-Lankosz, dyrektor Biblioteki Głównej AGH.

Wszystkie teksty udostępnione będą również w Akademickiej Bibliotece Cyfrowej Kraków (www.abc.krakow.pl), na stronie Biblioteki Głównej AGH, a także za pośrednictwem katalogu komputerowego Akademii.

Dzięki współpracy ogólnopolskiej oraz udziałowi w europejskim projekcie pełne teksty z czasopism naukowych AGH dostępne będą także za pośrednictwem Federacji Bibliotek Cyfrowych oraz w Europejskiej Bibliotece Cyfrowej Europeana. Podjęte zostaną także działania mające na celu umieszczenie czasopism elektronicznych w portalu Open DOAJ (Directory of Open Access Repositories). Obecnie w bazie tej dostępny jest jeden tytuł AGH: Opuscula Matematica.

Pełny wykaz czasopism objętych wolnym dostępem znaleźć można pod adresem: http://journals.bg.agh.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Na Politechnice Wrocławskiej uruchomiono komputer kwantowy

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: wynalazki powstałe z myślą o kosmosie stosujemy na co dzień, np. w smartfonie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera