<strong>Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego jest na 11. miejscu Europie i 45. na świecie w najnowszym Światowym Rankingu Centrów Badawczych Webometrics</strong> (Ranking Web of World Research Centers) - informuje Alicja Kołodziejczyk z ICM.
Światowy Ranking Centrów Badawczych Webometrics (www.research.webometrics.info ) jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas - CSIC). W 2011 roku ranking objął 4 tys. najbardziej wyróżniających się instytucji naukowych z całego świata.
Ogólna ocena w rankingu powstaje na podstawie zasobów internetowych dotyczących klasyfikowanych instytucji rozpatrywanych w kategoriach: rozpoznawalności (z wagą 50 proc.), wielkości zasobów (20 proc.), bogactwa zasobów (15 proc.) oraz zasobów prac naukowych i cytowań Google Scholar (15 proc.).
W tegorocznym rankingu pierwsze miejsce na świecie zajął amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (National Institute of Health). Najlepszą instytucją europejską jest na tej liście Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN.
ICM - Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW powstało w czerwcu 1993 roku. Prowadzi badania m.in. w obszarze nauk biomolekularnych i podstaw biotechnologii, nauk biomedycznych, fizyki, chemii i biologii teoretycznej, podstaw technologii materiałowych, nauk o Ziemi i astronomii, matematycznych metod modelowania procesów. W skład ICM wchodzi też Centrum Komputerów Dużej Mocy, które udostępnia komputery i oprogramowanie polskiemu środowisku naukowemu.
PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski
agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.