
<strong>W niekonwencjonalny sposób, bo poprzez <a href="http://www.us.edu.pl/potwory-hybrydy-mutanty-pogranicza-ludzkiej-natury"><font color="#ff0000">trailer filmowy</font></a>, konferencję naukową o potworach kultury i popkultury promują jej organizatorzy - Koło Naukowe Doktorantów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego</strong> (UŚ). Naukowe refleksje o tym, co rzeczywiste, a co wyobrażone, wyolbrzymione i wynaturzone, badacze będą wymieniać od 23 do 25 lutego w Katowicach. Obrady będą miały charakter otwarty.
"W każdym z tych dyskursów antropologicznych chodzić będzie o wykluczenie z podmiotowości społecznej i politycznej natury: zwierząt, przyrodniczego otoczenia człowieka. Ale wykluczeniu podlegają także te formy ludzkiego bycia, które nie mieszczą się w prototypowych przedstawieniach nowoczesnego człowieka" - czytamy na stronie konferencji.
Badacze i studenci zastanawiają się, co dziś się dzieje z opozycją natury i kultury; jaki wpływ mają na nią eksperymenty techniczne i możliwość technicznego manipulowania tym, co miało być "naturalne"; czy hybrydy wydobywają ukryte potworności naszych społeczeństw; kim są potwory współczesnych społeczeństw - jednostki, o których gotowi jesteśmy orzec, że już nie są ludźmi?
"Odpowiedź na postawione wyżej pytania musi mieć charakter interdyscyplinarny - interesuje nas obecność potworów, hybryd, mutantów w literaturze, kinie, komiksie, serialach, nowych mediach, ale także w filozofii czy naukach humanistycznych i posthumanistycznych. To, jak kultura przedstawia nie-ludzkie, ale też jakie są reguły dyskursów produkujących wiedzę o tych formach, jakie funkcje (społeczne, polityczne, ideologiczne) spełnia nasza potoczna i +naukowa+ wiedza o potworach, hybrydach, mutantach" - wyjaśniają doktoranci UŚ.
Podczas konferencji zostanie omówiona historia potworów, monstrum w nowoczesnej kulturze oraz transformacje tradycyjnych wyobrażeń o potworach w kulturze najnowszej. Będzie mowa o hybrydycznej kulturze i podmiotowości. Uczestnicy poznają klasowy i społeczny wymiar potworności, czyli "potworną biedę" i "potworność" osób wykluczonych społecznie - "innych", starych, bezdomnych, imigrantów, prostytutek. Kolejny temat to potworności popkultury, takie jak Marylin Manson czy Lady GaGa.
Uczeni, jak na filologów przystało, zajmą się potwornościami języka we współczesnej kulturze - mutacjami i hybrydami językowymi. Spojrzą też na kreatury i mutanty - bohaterów współczesnej kultury. Nie zabraknie zagadnień związanych z antropologią kalectwa.
"Potwornie zapraszamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Niestety lista referentów została zamknięta już kilka miesięcy temu, ale zapraszamy serdecznie do udziału w obradach. Będzie wiele możliwości włączenia się w dyskusje" - zapewniają organizatorzy zjazdu, a zarazem odtwórcy głównych ról w spocie reklamowym konferencji.
Trailer jest "wyjściem z mroku" Śląskiej Grupy Krytycznej, stworzonej przez młodych naukowców, zajmujących się różnymi dziedzinami i odmianami humanistyki, w tym przede wszystkim jej performatywnym wymiarem.
Zdaniem rzeczniczki UŚ dr Magdaleny Ochwat, jest to oryginalny i nietypowy pomysł na zaproszenie do udziału w konferencji naukowej. Przedstawicielka uczelni uważa, że tego typu formy świadczą kreatywności młodych pracowników i ich byciu poza schematami. Przekonuje, że opinię tę podziela rektor prof. Wiesław Banyś, który docenił dobór muzyki do prezentowanych w filmie obrazów, profesjonalny montaż oraz zabawę słowem w aspekcie wielokulturowym przy tworzeniu podpisów doktorantów.
Konferencja rozpocznie się 23 lutego wystąpieniami Krzysztofa Kłosińskiego (UŚ) "Potwór Teorii", Jana Potkańskiego (UW) "Personifikacje maszyn abstrakcyjnych" i Agaty Rosochackiej (UAM) "Potworne ciała protetycznego. Wobec obcości uwewnętrznionej".
Na ostatni dzień zaplanowano m.in. panel dyskusyjny - "W samo południe: Wampir kontra Zombie".
Spotkanie rozpoczyna się o godz. 10.00 w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej (pl. Sejmu Śląskiego 1) w Katowicach.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/ kap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.