Australopiteki sprzed trzech milionów lat chodziły wyprostowane

Kość stopy należąca do australopiteka sprzed około trzech milionów lat jest dowodem na to, że ten gatunek człowiekowatych poruszał się sprawnie na dwóch nogach w postawie wyprostowanej - informują naukowcy na łamach tygodnika &quot;Science&quot;. <br /><br />

Gatunek Australopithecus afarensis żył między ok. 3,7 a 1,3 mln lat temu w Afryce. Jego najsłynniejszą przedstawicielką jest "Lucy", której szkielet, kompletny w 40 proc., odkryto w 1974 r. w pobliżu osady Hadar w Etiopii.

Na podstawie szkieletu Lucy widać, że australopiteki poruszały się na dwóch nogach. Naukowcy zastanawiali się jednak, na ile ta dwunożność była zaawansowana i czy nie prowadziły one częściowo nadrzewnego trybu życia.

Carol Ward z University of Missouri wraz z zespołem opisują świetnie zachowaną kość śródstopia, odkopaną w pobliżu osady Hadar.

Jest to tzw. Czwarta kość śródstopia, licząc od palucha, łącząca podstawę stopy z palcem. Naukowcy podkreślają, że swoim kształtem bardziej zbliża się do analogicznej kości u człowieka niż u małp.

Zdaniem badaczy, z analizy kości wynika, że wysklepiona stopa australopiteka wyzbyła się funkcji chwytania na rzecz chodzenia. KRX

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera