Uczelnie i instytucje

Porozumienie władz miasta i uczelni dot. "Łodzi Akademickiej"

<strong>Wzmocnienie promocji Łodzi jako ważnego ośrodka akademickiego, a tym samym powiększenie oferty dydaktyczno-ekonomiczno-kulturalnej adresowanej zarówno do obecnych jak i przyszłych studentów oraz absolwentów</strong>, zakłada porozumienie zawarte między władzami Łodzi i rektorami uczelni publicznych. <br /><br />

Porozumienie podpisali w środę prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz rektorzy sześciu uczelni publicznych - Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Medycznego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.

Władze miasta i uczelni zamierzają wspólnie przygotowywać i realizować projekt "Łódź Akademicka", który ma przyczynić się do podkreślenia roli Łodzi jako znaczącego ośrodka akademicko-naukowego; chcą także rozwijać wzajemną współpracę.

"Chcielibyśmy, żeby łodzianie, którzy kończą łódzkie uczelnie i są świetnymi fachowcami w swoich dziedzinach nie opuszczali Łodzi, mieli szansę dalej realizować tu swoje marzenia, swoje życie zawodowe i osobiste. Z drugiej strony chcemy zachęcić innych, żeby zagościli w Łodzi i związali się z nią na stałe" - mówiła podczas uroczystości prezydent Zdanowska. Podkreśliła także, że obecność dobrych szkół wyższych gwarantuje atrakcyjność inwestycyjną miasta.

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki uważa, że Łódź musi wykreować się na nowo i rozwijać w stronę miasta innowacyjnego. Rektorzy łódzkich uczelni przypomnieli także ideę powołania w Łodzi - na bazie istniejących uczelni - Uniwersytetu Środkowej Polski.

"Integracja powoduje, że potencjał jest zwielokrotniany, ale również szybkość działania w obecnym świecie jest bardzo istotna. Mam nadzieję, że będziemy działać szybciej w tym kierunku" - powiedział prof. Bielecki.

Porozumienie pomiędzy uczelniami i miastem zakłada wzmocnienie związków nauki z biznesem, połączenie kierunków kształcenia ze strategią gospodarczą Łodzi, zwiększenie współpracy szkół artystycznych z kulturalnym życiem miasta, monitoring rynku pracy oraz losów absolwentów, a także wspólne działania promocyjne.

Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Grzegorz Chojnacki podkreślił, że w mieście jest bardzo wiele do zrobienia pod względem estetyki, czystości, ale też postrzegania jej jako miasta bardzo współczesnego. Zadeklarował współpracę i zaangażowanie ASP "abyśmy się nie musieli wstydzić ulic, podwórek, chodników, szkół i urzędów".

Ujawnił, że ASP i Politechnika rozmawiają o możliwości stworzenia wspólnie w Łodzi nowoczesnego ośrodka wzornictwa. "Artysta sam niewiele może. Musi oprzeć się na technologii, nowych materiałach, więc potrzebny jest mu inżynier. Później produkt trzeba sprzedać, a to należy do specjalistów od zarządzania i marketingu. Mamy pomysł, żeby te trzy profesje połączyć w jedno, w jednym miejscu w postaci bardzo współczesnej szkoły wzornictwa" - powiedział PAP rektor ASP.

Przyznał, realizacja pomysłu zależy od wielu czynników, a przede wszystkim możliwości finansowych. Liczy jednak na przychylność Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ponieważ wzornictwo jest kierunkiem zamawialnym. SZU

PAP - Nauka w Polsce

 ls/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera