
Dla uczczenia pierwszej rocznicy działania amerykańskiego kosmicznego teleskopu WISE, zespół misji przygotował składankę zdjęć prezentującą różne kształty galaktyk zbadanych w podczerwieni przy pomocy kosmicznego obserwatorium. <br /><br />
Na zdjęciu w prawym górnym rogu znajduje się galaktyka M 104, znana też pod nazwą Sombrero. Mimo, że też jest galaktyką spiralną, jej wygląd znacznie różni się od NGC 300, bowiem widzimy ją prawie dokładnie z boku. Pokazane tutaj podczerwone zdjęcie również różni się od znanego obrazu tej galaktyki w świetle widzialnym.
W lewym dolnym rogu widzimy galaktykę M 60. Nie posiada ona dysku spiralnego, a za to jest masywną galaktyką eliptyczną, jej masa jest o 20 proc. większa niż Drogi Mlecznej. Jasna plama widoczna nieco w lewo od centrum M 60 to inna galaktyka spiralna NGC 4647. Dodatkowo na zdjęciu widać ślady dwóch przelatujących planetoid, które akurat przemierzyły obszar nieba podczas obserwowania galaktyki M 60. Ślady planetoid widoczne są jako przerywane linie w kolorze zielonym, rozciągające się po obu stronach M 60.
Ostatnie ze zdjęć pokazuje galaktykę M 51, oznaczaną też jako NGC 5194, a nazywaną "galaktyką Wir" (Whirlpool Galaxy). Jest to dobrze rozwinięta galaktyka spiralna. Obok niej, na końcu ramienia spiralnego, widać galaktykę karłowatą NGC 5195, z którą oddziałuje.
Teleskop WISE został wyniesiony w kosmos 14 grudnia 2009 r. przy pomocy rakiety Delta II. Po miesiącu testów rozpoczął regularne badania kosmosu na falach podczerwonych. Celem było wykonanie mapy całego nieba, co udało się osiągnąć w czerwcu 2010 r. W październiku 2010 r. wyczerpały się zapasy materiału chłodzącego detektory, ale WISE może nadal obserwować przy pomocy niektórych swoich instrumentów.
Nazwa WISE wywodzi się od Wide-Field Infrared Survey Explorer. WISE jest misją kosmiczną prowadzoną przez NASA. CZA
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.