Kropelka magnetycznej cieczy zamknięta wraz z odrobiną materiału, z którego robi się ciekłe soczewki pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę krzywizny ciekłej soczewki za pomocą zwykłego magnesu. Proces ten może być przydatny w wielu dziedzinach życia, od aparatów do badania wzroku, do zdalnych układów sterujących dawkami zażywanych leków czy też mikroskopijnych pomp nieposiadających ruchomych elementów - donosi "Lab on a Chip". <br /><br />
Tego tupu materiał naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute (USA) wykorzystali do stworzenia sterowanego mikrooptycznego układu.
Urządzenie opracowane zostało w technologii - i z myślą o technologii - określanej jako laboratorium na chipie, czyli w formie miniaturowego elementu, który pełni rolę pełnowymiarowego laboratorium analitycznego.
Prototypowy układ zbudowano z płytki zawierającej kilka otworów. Na jeden z nich naniesiono kroplę 1-metylonaftalenu, z którego wytwarza się ciekłe soczewki. Na pozostałe otwory nakropiono ciecz magnetyczną utworzoną z magnetycznych nanocząstek czyli drobinek, których średnica mierzona jest w miliardowych częściach metra. Całość zalano cieczą i zamknięto szczelnie w taki sposób, że płytka z otworami zatkanymi kroplami z różnych materiałów, dzieliła komorę na pół, tworząc dwa niezależne reaktory.
Po przyłożeniu pola magnetycznego do nowo utworzonego mikroukładu przemieszczeniu ulegały krople ferromagnetycznej cieczy, których ruch wpływał na ciśnienie cieczy, która naciskała na ciekłą soczewkę. Im silniejsze było przykładane pole magnetyczne, przez co krople magnetyczne mocniej przemieszczały się w otworach, tym większą krzywiznę obserwowano na ciekłej soczewce. Eliminacja wpływu pola magnetycznego na układ, powodowała powrót wszystkich kropli do stanu wyjściowego i zmniejszenie się krzywizny soczewki.
Według autorów odkrycia, nowe urządzenie może być wykorzystane w przyszłości w wielu dziedzinach życia i nauki (np. bezdotykowe pompy mikroprzepływowe napędzane zmiennym polem magnetycznym), między innymi jako element diagnostyczny pozwalający na określenie wady wzroku za pomocą automatycznego badania komputerowego. KLG
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.